Sterilka LAPARO alebo tzv. klasika?

Domov » Sterilka LAPARO alebo tzv. klasika?

Kategória:

Publikované:


5 základných faktov:

  1. Laparo zákrok trvá kratšie ako klasická sterilizácia a preto zároveň výrazne znižuje riziko vyplývajúce z anestézie.
  2. Pri laparoskopickej sterilizácii sa brušná dutina priamo neotvára operačnou ranou ako v prípade klasickej, ale operuje sa cez 2 cca 0,5 cm porty čo znižuje riziko infekcie. V jednom porte je optika v druhom operačný nástroj. Operatér priamo vidí všetky detaily v brušej dutine v HD kvalite na monitore, čo mu umožňuje výrazne šetrnejšiu a presnejšiu cirurgickú manipuláciu. Tento priamy optický prístup umožňuje zároveň prezrieť dostupné orgány v brušnej dutine a bežne počas laparoskopie zaznamenávame nálezy ktoré by pri klasickej sterilizácii ostali nepovšimnuté. V prípade klasickej sterilizácie, operáter nevidí nič a snaží sa háčikom na slepo zachytiť roh maternice a vtiahnuť ho do operačnej rany. Bežne háčikom vytiahne črevo. O čím menšiu operačnú ranu sa pri tzv. klasickej sterilizácii snaží, tým viac musí naťahovať rohy maternice a traumatizovať tkanivá a riskovať pretrhnutie ovariálnych ciev. Veľkosť operačnej rany teda vôbec nie je cieľom a hlavným benefitom laparoskopického zákroku, naopak iba jeho pre pacienta veľmi príjemným vedľajším produktom.
  3. Laparoskopický zákrok je nekrvavý. Na rezanie tkanív v brušnej dutine sa používa elektro – skalpel, ktorý reže tkanivo a súčastne zastavuje krvácanie a bezpečne technológiou MiSeal. Nepoužívajú sa žiadne stehy, to vylučuje riziko ich postoperačného skĺznutia a vzniku vnútorného krvácania. Po ukončení laparoskopického zákroku je šitie rany obmedzené celkovo na 1-2 stehy uzatvárajúce porty (niekedy nie je šitie potrebné vôbec). Odpadá šitie klasickej chirurgickej rany v troch vrstvách s možným rizikom infekcie, hernie, uvolnenia stehov a podobne. 
  4. Laparo menej bolí. Laparoskopický zákrok je minimálne invazívny a minimalizuje postoperačnú bolestivosť, podľa relevantných klinických štúdii až o 60%. Pacient užíva menej alebo žiadne lieky (antibiotiká a analgetiká) v porovnaní s klasickou sterilizáciou.
  5. Najčastejšou komplikáciou klasickej sterilizácii je krvácanie  z naložených stehov a zrasty pahýľa meternice s močovým mechúrom a inými orgánmi. Nehovoriac o tzv pyometre maternicového křčka, ktorá sa pri laparo OE nevyskytuje.

Je vedecky bez pochýb dokázané, že laparoskopická sterilizácia je šetrnejšia, bezpečnejšia, menej bolestivá forma sterilizácie fenky v porovnaní s tzv. klasickou sterilizáciou. Odstraňujú sa pri nej buď iba vaječníky OE alebo celá maternica s vaječníkmi ako v prípade klasickej sterilizácie OHE. 

Tento fakt vyplýva zo zásadnej odbornej štúdie v najprestížnejšom veterinárnom chirurgickom periodiku, so zberom klinických dát z 35 ročného obdobia porovnávajúc klasickú a laparoskopickú sterilizáciu. (VAN GOETHE, Veterinary Surgery 35:136-143, 2006) ktorá konštatuje: Klasická sterilizácia je technicky komplikovanejšia, trvá dlhšie, a je pravdepodobne spojená s vyššou morbiditou (dlhší rez, väčšia intraoperačná traumatizácia tkanív, zvýšená bolestivosť) v porovnaní s laparoskopickou. Z dlhodobého hľadiska medzi oboma metódami nie je rozdiel vo vzťahu k výskytu urogenitálnych problémov zahŕňujúcich endometritídu / pyometru a močovú inkontinenciu. To robí laparoskopickú OE sterilizáciu jednoznačne preferovanou metódou sterilizácie zdravých fen.