Laparoskopická chirurgia – sterilizácie

Domov » Špecializácie » Laparoskopická chirurgia – sterilizácie

Výhody laparoskopickej sterilizácie

Je vedecky bez pochýb dokázané, že laparoskopická OE sterilizácia je šetrnejšia, bezpečnejšia, menej bolestivá forma sterilizácie fenky v porovnaní s tzv. klasickou sterilizáciou. Odstraňujú sa pri nej buď iba vaječníky OE alebo celá maternica s vaječníkmi ako v prípade klasickej sterilizácie OHT. To závisí od stavu reprodukčných orgánov. OE zákrok trvá kratšie ako klasická sterilizácia a preto zároveň výrazne znižuje riziko vyplývajúce z anestézie.

Pri laparoskopickej sterilizácii sa brušná dutina priamo neotvára operačnou ranou ako v prípade klasickej, ale operuje sa cez 2 cca 0,5 cm porty čo znižuje riziko infekcie. V jednom porte je optika v druhom operačný nástroj. Operatér priamo vidí všetky detaily v brušej dutine v HD kvalite na monitore, čo mu umožňuje výrazne šetrnejšiu a presnejšiu cirurgickú manipuláciu. Tento priamy optický prístup umožňuje zároveň prezrieť dostupné orgány v brušnej dutine a bežne počas laparoskopie zaznamenávame nálezy ktoré by pri klasickej sterilizácii ostali nepovšimnuté. V prípade klasickej sterilizácie, operáter nevidí nič a snaží sa háčikom na slepo zachytiť roh maternice a vtiahnuť ho do operačnej rany. Bežne háčikom vytiahne črevo. O čím menšiu operačnú ranu sa pri tzv. klasickej sterilizácii snaží, tým viac musí naťahovať rohy maternice a traumatizovať tkanivá a riskovať pretrhnutie ovariálnych ciev. Veľkosť operačnej rany teda vôbec nie je cieľom a hlavným benefitom laparoskopického zákroku, naopak iba jeho pre pacienta veľmi príjemným vedľajším produktom.

Laparoskopický zákrok je nekrvavý. Na rezanie tkanív v brušnej dutine sa používa elektro – skalpel, ktorý reže tkanivo a súčastne zastavuje krvácanie a bezpečne technológiou MiSeal. Nepoužívajú sa žiadne stehy, to vylučuje riziko ich postoperačného skĺznutia a vzniku vnútorného krvácania.

Po ukončení laparoskopického zákroku je šitie rany obmedzené celkovo na 1-2 stehy uzatvárajúce porty (niekedy nie je šitie potrebné vôbec). Odpadá šitie klasickej chirurgickej rany v troch vrstvách s možným rizikom infekcie, hernie, uvolnenia stehov a podobne.

Laparoskopický zákrok je minimálne invazívny a minimalizuje postoperačnú bolestivosť, podľa relevantných klinických štúdii až o 60%. Pacient užíva menej alebo žiadne lieky (antibiotiká a analgetiká) v porovnaní s klasickou sterilizáciou.

Radi sa s Vami podelíme aj o náš osobný názor:

MVDr. Richard Kapalko
Obe moje fenky boli sterilizované laparoskopicky. Ciru som vzal ráno do práce a deti si poobede ani nevšimli že by bola po nejakom chirurgickom zákroku. Na bruchu mala dva stehy a dobrú náladu ako vždy:) Zojku sme si adoptovali zo Slobody Zvierat a tá bola pred tým tiež u nás sterilizovaná laparoskopicky. Pre mňa predstavuje laparo sterilizácia precízny zákrok pod priamou optickou kontrolou, menej bolesti a rýchlejšia rekonvalescencia.

MVDr. Robert Babčan
Pre mňa ako chirurga je laparo sterilizácia jednoznačnou voľbou. Oproti tzv. klasickej sterilizácii mám väčšiu radosť zo zákroku, pretože na monitore je “detailný priamy HD prenos z brušnej dutiny” a zákrok mám ako operatér pod omnoho lepšou kontrolou. Operačné krvácanie oproti klasike býva minimálne, postoperačný stav je výrazne menej bolestivý, rekonvalescencia rýchlejšia.

Prečo vlastne sterilizovať fenku?

Sterilizácia je účinnou prevenciou závažných ochorení u feniek ako sú nádory mliečnej žľazy a hnisavý zápal maternice, ktoré bohužiaľ patria medzi najčastejšie príčiny ich úhynu. Pri sterilizácii pred prvým háraním klesá výskyt nádorov mliečnej žľažy pod 0,5%, pri zákroku medzi prvým a druhým háraním je pod 8%, medzi druhým háraním a vekom 2,5 roka pod 26% (Schneider). U psov a kocúrov znižuje kastrácia riziko túlania a problémov s prostatou.

Viac….Chirurg pri výbere operačnej techniky má v rámci svojich možností uprednostniť tú, ktorá je pri rovnakom výsledku k pacientovi šetrnejšia ( tj. je menej invazívna), je menej bolestivá a je rýchlejšia, čo znižuje riziko plynúce z anestézie. Z týchto dôvodov je v prípade sterilizácie feny metódou voľby jednoznačne laparoskopická sterilizácia

Tento fakt vyplýva zo zásadnej odbornej štúdie v najprestížnejšom veterinárnom chirurgickom periodiku, so zberom klinických dát z 35 ročného obdobia porovnávajúc klasickú a laparoskopickú sterilizáciu. (VAN GOETHE, Veterinary Surgery 35:136-143, 2006) ktorá konštatuje: 

Klasická sterilizácia je technicky komplikovanejšia, trvá dlhšie, a je pravdepodobne spojená s vyššou morbiditou (dlhší rez, väčšia intraoperačná traumatizácia tkanív, zvýšená bolestivosť) v porovnaní s laparoskopickou. Z dlhodobého hľadiska medzi oboma metódami nie je rozdiel vo vzťahu k výskytu urogenitálnych problémov zahŕňujúcich endometritídu / pyometru a močovú inkontinenciu. To robí laparoskopickú OE sterilizáciu jednoznačne preferovanou metódou sterilizácie zdravých fen.

V BENNETTE presadzujeme moderné postupy a podobne a podobne ako ľudská medicína fungujeme na princípe evidence based medicine – tj. medicíne dôkazov a nie na predsudkoch a výmysloch. Naše skúsenosti s laparoskopickou sterilizáciu po desiatkach odoperovaných spokojných pacientoch plne korešpondujú s jej výhodami potvrdenými klinickými štúdiami a publikovanými v relevantných odborných periodikách.

Kontakt

✆ 0907 824 196
bennett.nemocnica@gmail.com


Navštívte nás

Lamačská cesta 53
811 05 Bratislava


Ordinačné hodiny

PO – NE 08:00 – 20:00
Pohotovosť:
PO – NE 20:00 – 08:00

© Bennett 2024 I Webstránka: Mad Design Oy