Môj pes kríva (1:)… alebo ako to nepokaziť už pred návštevou u veterinárneho ortopéda.

Domov » Môj pes kríva (1:)… alebo ako to nepokaziť už pred návštevou u veterinárneho ortopéda.

Kategória:

Publikované:


Iste to poznáte, náš štvornohý drobec zrazu začne krívať. Samozrejme, vyberie si najvhodnejší čas ideálne pred našou dlhodobo plánovanou dovolenkou. No čo už máme robiť drobcovi pomôžeme, veď je náš, ako si zvykneme často pripomínať že člen rodiny. Hádam obetujeme niečo z lekárničky “nejakú protizápalovku” a počkáme. Máme pocit, že tým nič nepokazíme a ono to možno naozaj prejde. Zvyčajne iba na krátku dobu alebo vôbec. Zrejme to teda asi chce lepšie lieky, možno dokonca aj pichnúť nejakú injekciu. Skočíme na “veterinu” tam mu niečo pichnú a isto spravia aj RTG lebo veď ten ukáže kde je problém, hlavne, aby to konečne “zabralo” a ideálne veľa nestálo. Výsledok je zvyčajne krátkodobý o tom prečo je to tak si povieme neskôr, a celý kolotoč sa opakuje.

Nie je to žiaden pokus o mystifikáciu, iba možno trochu odľahčený a hyperbolizovaný úvod do problematiky od veterinárneho certifikovaného ortopéda venujúceho sa viac ako 20 rokov problematike krívania a ortopédii naších štvornohých miláčikov. Takto začína zvyčajné pracovné ráno a 90% anamnéz krívania do ktorých odhalenia príčíny sa ideme s kolegovcami pustiť. Neskôr si povieme kde sa stala chyba a prečo to nefungovalo. 

Čo nerobiť:

 Krátkodobé nasadenie protizápalových liekov u krívajúceho psa naopak vyblokuje dôležitý evolučný mechanizmus – bolestivosť a pacient jednoducho “zabudne”, že to čo ho bolí nemá robiť. Špeciálne u psov s patológiou predného skríženého väzu alebo akútnych “chrbtičiarov” to stav skôr výrazne skomplikuje. Nehovoriac o tom, že nasadenie protizápalovych liekov výrazne sťažuje aj lokalizáciu bolestivosti a interpretáciu ortopedického vyšetrenia. 

Takže pred ortopedickým vyšetrením nenasadzujete žiadne lieky, sťažia diagnostiku a stav bez kľudového režimu môžu naopak výrazne zhoršiť a skomplikovať.

Čo rozhodne urobiť ak nám pes začne krívať:

Miláčika uviesť do striktného kľudového režimu a dohodnúť si termín ortopedického vyšetrenia. 

Je ideálne krívanie si nasnímať na smartfon, u doktora sú všetci hrdinovia a nekrívajú:). 

Porozmýšľať, za akých okolností pes kríva. Či je to po záťaži, alebo naopak ráno sa potrebuje “naštartovať.”

Skompletizovať si zdravotnú dokumentáciu, ochorenia srdca, endokrinopatie, výsledky krvných testov a prípadnú ortopedickú anamnézu rodičov a súrodencov. Na vyšetrenie by mal pacienta sprevádzať človek, ktorý s ním trávi najviac času. Záskoky nefungujú, keďže kľúčom je kvalitná namnéza, šetrí čas a majiteľovi financia.